Знайдено спосіб безболісно вводити ліки через шкіру
Навряд чи у світі знайдеться людина, яка б не хотіла зробити уколи безболісними й щоб навіть найрідкісніші ліки можна було зберігати за кімнатної температури.
Десятиліття тому подібне могло б здатися фантастикою, проте наука не стоїть на місці й, здається, вчені нарешті розробили технологію "безболісного введення ліків", пише New Atlas.
{banner_news}
Варто зазначити, що перші спроби створити струменеві ін'єктори були здійснені ще в 1960-х роках, тоді їх використовували для швидкого введення ліків через шкіру пацієнтів без використання голок для підшкірних ін'єкцій. Однак основна проблема цього методу полягала в тому, що він все ще був дуже болючим для реципієнтів, адже втілювався за допомогою введення концентрованого потоку рідких ліків через епідерміс.
Сьогодні ж дослідники пропонують сучасніший метод званий "генна гармата", який є менш болючим. Цей метод передбачає використання стиснутого газу, щоб вводити покриті вольфрамом або золотом мікрочастинки білків чи інших біологічних матеріалів через шкіру. На жаль, у "генної гармати" є одна, але дуже суттєва вада — подібні метали вкрай дорогі, а також здатні завдати шкоди організму — можуть прискорити деградацію свого біологічного корисного навантаження.
У новому дослідженні вчені з Техаського університету в Далласі зосередилися на пошуках альтернатив, які могли б бути настільки ж ефективними, як і "генна гармата", але були б безпечнішими й менш витратними. Зрештою вони звернулися до матеріалу металоорганічного каркасу (MOF), також відомого як цеоліт-імідазолатний каркас вісім (ZIF-8).
Результати дослідження свідчать про, що крихітні частинки цього матеріалу настільки ж ефективні для захисту біологічних компонентів, як золото та вольфрам, проте вони набагато дешевші, а за допомогою даного матеріалу та генної гармати під назвою MOF-Jet вчені можуть вводити рідкі охолоджені препарати. Однак дана технологія також підійде і для введення порошкоподібних фармацевтичних препаратів, які містяться в ZIF-8, які на відміну від рідких не вимагають охолодження.
Ще одним приємним бонусом стало те, що в даній технології можна використовувати різні гази-носії, що дозволить контролювати час вивільнення ліків. Наприклад:
при використанні вуглекислого газу ZIF-8 руйнується відносно швидко;
при використанні звичайного стисненого повітря частинки ZIF-8 розкладаються протягом 4-5 днів.
Дослідники також провели лабораторні випробування, в яких змогли успішно використовувати технологію для введення гена, укладеного в ZIF-8, клітині цибулі. Крім того, їм вдалося доставити білок, укладений у ZIF-8, мишам. Зараз вчені використовують технологію для доставки хімієтерапевтичних препаратів, у якості потенційного засобу лікування меланоми.
Читайте також: Землю накрила найпотужніша за 6 років геомагнітна буря з несподіваними наслідками
За словами співавтора дослідження, професора Джеремі Гассенсміта, основною перевагою нового методу є те, що він насправді безболісний — введення препарату відчувається як удар поролонової кулі для Nerf.