Учений розповів, яка хімія змушує дощ пахнути
21 июл, 2023 0 КОМЕНТАРІЇВ 446 Переглядів

Учений розповів, яка хімія змушує дощ пахнути

Чи то "сліпий дощ" у літній спекотний день, чи то осіння злива, у дощу є свій особливий специфічний запах, який багато хто з нас впізнає беззастережно.

"Запах" дощу настільки унікальний, що навіть має свою окрему назву петрикор, пише Forbes.За словами провідного міжнародного експерта у галузі погоди та клімату, директора Програми атмосферних наук Університету Джорджії, доктора Дж. Маршалла Шепарда, попри те, що петрикор використовують для опису запаху дощу, він насправді описує олії та речовини, що виділяються із землі. Фактично основна "хімія процесу" пов'язана з органічним матеріалом, що розкладається, сплавленим із ґрунтом, камінням і мінералами — все разом це, по суті, й являє собою "хімічне вариво".

Слово петрикор походить від двох грецьких слів — "петра" (каміння Землі) та "іхор" (міфологічний термін, пов'язаний із кров'ю богів). За інформацією Американського хімічного товариства (ACS), петрикор є терміном, вигаданим австралійськими вченими ще 1964 року для опису унікального землистого запаху, спричиненого дощем. По суті, він утворюється під час взаємодії дощової води з деякими іншими сполуками, такими як озон, геосмін і рослинні олії.

За словами Шепарда, озон є нашим "союзником в атмосфері", саме він захищає нашу планету від шкідливого ультрафіолетового випромінювання, проте також є і забруднювачем на поверхні планети. Коли відбувається блискавка, двоатомні молекули кисню та азоту розщеплюються та перебудовуються, утворюючи оксид азоту та озону. За словами Шепарда, саме озон, що переноситься краплями дощу на поверхню, по суті, і підсилює запах петрикора.

За словами дослідника, у ґрунті мешкають бактерії актиноміцети, які й виділяють сполуку під назвою геосмін — вона вивільняється з ґрунту в повітря разом із краплями дощу. Дослідники вважають, що людський нім, імовірно, здатний уловлювати геосмін за концентрації не менше ніж 5 частинок на трильйон.

Читайте також: Учені розповіли, що робить 2023 рік таким спекотним

Шепард також зазначає, що у створенні "аромату дощу" також відіграють важливу роль рослинні олії, як-от стеаринова та пальмітинова кислоти, які також виділяються під час дощу. Увесь цей коктейль із рослинних олій, геосміну та озону в результаті й сприяє виникненню запаху петрикора.скачать dle 10.6фильмы бесплатно


Джерело: focus.ua

Телескоп Габбл побачив таємничий об'єкт, який не піддається класифікації
Наука

Телескоп Габбл побачив таємничий об'єкт, який не

Космічний телескоп Габбл зробив знімок далекого об'єкта, який дуже складно класифікувати....

Землю накрила найпотужніша за 6 років геомагнітна буря з несподіваними наслідками
Наука

Землю накрила найпотужніша за 6 років геомагнітна

24 березня, на Землі з'явилася найсильніша за останні 6 років геомагнітна буря, спровокована...

Учені розповіли, з чим пов'язана тиша після снігопаду
Наука

Учені розповіли, з чим пов'язана тиша після

Снігові зими — самі собою прекрасні, проте багато хто з нас міг помітити, що після снігопаду на...

Авторизация