Сузір'я брехуна: мережею шириться фейк про Змієносця – 13-й знак зодіаку, нібито введений NASA
09 сен, 2023 0 КОМЕНТАРІЇВ 63 Переглядів

Сузір'я брехуна: мережею шириться фейк про Змієносця – 13-й знак зодіаку, нібито введений NASA

Другий день в українському сегменті інтернету, а особливо в твітері, можна бачити численні публікації про новий знак зодіаку, Змієносця, офіційно впроваджений NASA, та жартівливі й не дуже невдоволення зсувом усіх поточних, через що багато користувачів отримали новий знак. Але не поспішайте робити висновки, адже це дуже давня й не дуже правдива історія.

Причина перша, чому це брехняНасамперед варто розуміти, що NASA – це організація, яка займається астрономією, а не астрологією. Перша є наукою, заснованою на доказах і спостереженнях, а друга – езотеричним вченням, яке базується на вірі в те, що розташування планет і зірок може якимось чином впливати на наше життя, керувати подіями та долями людей.

Дивіться також Учені знову заговорили про нову планету Сонячної системи – ось, де вона може ховатися

Будь-який вчений скаже вам, що астрологія – це вигадки, які древні люди створювали в намаганні пояснити речі, які не могли зрозуміти в часи відсутності науки та технологій. Але якщо ми чогось не розуміємо, це не означає, що ми маємо справу з магією. Один із так званих Законів Кларка говорить, що будь-яка досить розвинена технологія для нерозвинених культур не відрізняється від магії. Те ж саме можна сказати й про природні явища. Аналогічний принцип ми можемо бачити в основі формування релігій: будучи не в змозі пояснити блискавки, паводки, землетруси, дощ та інші явища, примітивні люди вигадували собі богів, приписуючи їм панування над всіма цими силами природи.

Тож якщо підсумувати, розпізнати брехню в такій новині можна вже в самому заголовку: NASA не може впроваджувати нові знаки зодіаку, тому що вчені не вірять в астрологію.

Причина друга

Якщо уважно подивитися на сторінку, яку деякі українські ЗМІ вказали джерелом інформації, то можна побачити, що вона веде на дитячий енциклопедичний сайт NASA Space Place. Він покликаний пояснити космос для дітей, залучити їх до тематичних ігор, практичних занять та загалом мотивувати їх займатися наукою. Ресурс не призначений для публікації новин.

Навіть сама конкретна стаття, на яку посилаються автори, не містить жодної згадки про додавання нового знаку зодіаку чи навіть нового сузір’я, адже всі вони давно визначені й описані. І так, їх значно більше, ніж 12. Матеріал у джерелі розповідає загальну інформацію про те, що таке сузір’я і як NASA використовує їх у роботі, виключно з наукової точки зору. У ньому також жодного разу не згадується слово “Ophiuchus” (що перекладається як “Змієносець”) – саме цей знак нібито додало NASA в зодіак.

Ми можемо бачити Змієносця лише на одному зображенні, доданому до статті. Ось воно:

Сузір'я брехуна: мережею шириться фейк про Змієносця – 13-й знак зодіаку, нібито введений NASA

Але ця схема не позначає знаки зодіаку. Вона показує, якими сузір’ями проходить Сонце вздовж екліптики протягом року. Ми повернемось до цього в одному з наступних пунктів, де пояснимо, що це все означає та чому Змієносець не є чимось новим – йому буквально тисячі років.

Причина третя

Навіть самі дописи про те, що NASA додало знак зодіаку є неправдивими. Це можна легко перевірити на офіційних ресурсах агентства: ні на вебсайті, ні в Twitter/X, ні у Facebook немає жодного слова не просто про зодіак, а й навіть про додавання нового сузір’я.

Крім того, цієї “новини” немає в жодному західному ЗМІ. Про це писали виключно в Україні та в українському сегменті соцмереж.
З цього можна зробити висновок, що хтось просто дістав стару байку, яку поширюють уже не один десяток років і неодноразово спростовували, та вирішив повторно запустити в маси.

Хто ж такий Змієносець

Отож, розберімось, через що виникла вся ця ситуація.

Зодіак має єдину точку дотику з наукою: він використовує астрономічне спостереження, згідно з яким Сонце протягом року проходить певний видимий шлях по небу, постійно опиняючись на фоні деяких зірок.

Коли ми дивимось на ці зірки, ми можемо провести між ними певні уявні лінії, склавши в фігури. Це і є сузір’я – певні умовні малюнки на небі, які лише позначають поєднання зірок на видимому небі. Але ці зірки не знаходяться поряд. Вони перебувають на різній відстані як від Землі, так і одна від одної. Між ними мільйони, а то й мільярди світлових років, проте для нас вони проєктуються ніби на одну площину, дозволяючи сформувати сузір’я.

Астрологи скористалися цими спостереженнями й присвоїли кожному сузір’ю магічні трактування, домовившись вважати людину приналежною до того знаку, в якому перебувало Сонце в день її народження.

Загалом з наукової точки зору Сонце проходить протягом року через 13 сузір’їв, але людство описало й дало назви аж 88 сузір’ям. Чи чули ви коли-небудь про Муху, Різця, Цефея, Піч, Кіль? Це лише деякі з них. З більш відомих можна згадати Велику Ведмедицю, Візничого, Волопаса, Геркулеса, Гідру, Ерідана, Лебедя, Персея, Оріона, Секстанта й Фенікса.

До цього списку відносяться й звичні нам 12 зодіакальних сузір’їв (Риби, Тілець, Овен, Водолій та інші) і вже згаданий Змієносець, який і зчинив усю цю бурю.

З глибини віків

Перші згадки про зодіак сягають стародавнього Вавилону і їм тисячі років. Тоді древні люди виділили й назвали декілька сузір’їв, зокрема й Змієносця, але вирішили не додавати його в зодіак, затвердивши в повному списку лише 12 знаків, що, ймовірно, було пов’язано з уже наявним тоді 12-місячним календарем або тим, що вони розділяли небо на 12 рівних частин по 30 градусів. Однак Сонце проходить і цей знак – з 30 листопада по 18 грудня.

Як відомо, зірки знаходяться від нас неймовірно далеко, навіть сусідні. Настільки далеко, що ми бачимо їх лише як маленькі крапки світла. Оскільки все в космосі рухається – скупчення галактик, галактики й окремі зорі в них та навіть самі планети змінюють свій нахил – небо постійно змінюється. Той малюнок зоряного неба, який бачили древні вавилоняни понад 3000 років тому, не відповідає тому, який ми маємо зараз. Це означає, що кількість днів, Які Сонце проводить у тих чи інших сузір’ях, повільно змінюється з часом. Для короткого людського життя це непомітно, але в масштабах історії на це варто звернути увагу.

У 2020 році NASA опублікувало реакцію на черговий сплеск розмов щодо тринадцятого знаку зодіаку (так, ми ж казали, що це відбувається регулярно), де пояснило, що його вчені лише провели розрахунки, щоб актуалізувати час фактичного перебування Сонця в тому чи іншому сузір’ї.

Проблема в тому, що винахідники зодіаку, розуміли, що Сонце перебуває в кожному знакові різну кількість часу просто через різний розмір самих сузір’їв, і деякі знаки просто не вкладаються в відведений їм шматок неба, але все одно проігнорували це, як і Змієносця, присвоївши всім сузір’ям рівну кількість часу.

"Лінія, проведена від Землі через Сонце, вказує на Діву протягом 45 днів, а на Скорпіона — лише 7 днів. Щоб досягти чіткої відповідності зі своїм 12-місячним календарем, вавилоняни проігнорували той факт, що насправді Сонце рухається через 13 сузір'їв, а не через 12. Тоді вони призначили кожному з цих 12 сузір'їв рівну кількість часу", – написали в NASA.

Тож космічне агентство нічого не змінювало, а просто провело розрахунки, однак сучасні люди сприймають це як зміни в магічний зодіак, який вигадав вимерлий народ тисячі років тому.

ЧИтайте також: В Україні створять публічні точки Wi-Fi із стабільною мережею

Фактично навіть самою публікацією зображення екліптики й 13 сузір’їв NASA дає зрозуміти, що не згодне з астрологами. Вчені наводять наукові дані, показуючи, що Сонце проходить Змієносця, тоді як астрологія його ігнорує. Але це зовсім не означає, що вчені намагаються якось змінити саме зодіакальне вчення.скачать dle 10.6фильмы бесплатно


Джерело: 24tv.ua

У США розробили робота, який може тремтіти та пітніти
Наука

У США розробили робота, який може тремтіти та

Американська компанія Thermetrics розробила для дослідників з Університету штату Арізона робота,...

NASA запустить дві ракети для оцінки Альфи Центавра для життя
Наука

NASA запустить дві ракети для оцінки Альфи

Національне управління з аеронавтики та дослідження космічного простору (NASA) у липні з Австралії...

Учені
Наука

Учені "впіймали" незвичайний сигнал із космосу:

Астрономи виявили новий тип нейтронної зірки, яка не схожа на жодну з відомих подібних до неї зірок....

Авторизация