Гігантський череп викопного «морського монстра» знайшли у Великій Британії (ВІДЕО)
Цілий череп пліозавра знайшли у скелях юрського періоду узбережжя Великобританії. Про відкриття повідомляє BBC з посиланням на палеонтологів із музею Etches Collection.
Череп гігантського «морського монстра» витягли зі скель часів юрського періоду у графстві Дорсет на південному заході Англії. Скам’янілість належить пліозавру — лютої морської рептилії, що панувала в океанах близько 150 млн. років тому. Двометровий череп — один з найбільш повних колись виявлених екземплярів останків цього стародавнього хижака.
Це одна з найкращих скам’янілостей, над якими я коли-небудь працював. Її унікальність у тому, що вона ціла. Нижня щелепа та верхня частина черепа з’єднані разом, як за життя.
У всьому світі навряд чи будь-коли знаходили екземпляри з таким рівнем деталізації, – говорить Стів Етчес, палеонтолог та засновник приватного музею Etches Collection.
Відкриття почалося з випадкової знахідки під час прогулянки дослідника Філа Джейкобса пляжем. Вчений наткнувся на кінчик морди стародавньої рептилії, що лежить у гальці.
Навіть фрагмент, що відколовся, виявився занадто великим для однієї людини: Джейкобс покликав Стіва Етчеса, і разом палеонтологи перенесли зразок на ношах в лабораторію.
Обстеживши навколишню скелю за допомогою дронів, вчені визначили ймовірне місце розташування частини черепа стародавньої рептилії, що залишилася. Щоб витягти скам’янілість, кілька місяців дослідники працювали на висоті 15 м над пляжем, звисаючи зі скелі та поступово відчищаючи останки рептилії.
Примірник, що зберігся, допоможе більше дізнатися про рептилії, які панували в океанах під час юрського періоду. Довжина черепа становить 2 м, а загальну довжину рептилії дослідники оцінюють у 10-12 м.
Щелепу «прикрашають» 130 гострих як бритва зубів, що натякає на здатність пліозавра вбивати одним укусом. Розмір м’язів, що керують щелепами, передбачає укус силою 33 кН. Це вдвічі більше, ніж у сучасних морських крокодилів.
Череп, що зберігся, також містить вказівку на гострі і розвинені органи почуттів у пліозавра. Морда викопного усіяна невеликими ямками, в яких, як вважають вчені, розташовувалися залози, які допомагають виявляти зміни тиску води, що вказують на здобич. А на його голові є отвір, в якому розташовувалося тім’яне око. Подібні утворення є у ящірок, жаб та деяких сучасних риб.
Читайте також: До Землі наближається "потенційно небезпечний" астероїд - NASA
Дослідники відзначають, що деякі ознаки вказують на те, що частини скам’янілості, у тому числі більшість тіла могли зберегтися в скелі. Палеонтологи продовжать досліджувати череп та шукати інші частини стародавньої рептилії. Сам череп за планами дослідників буде виставлено у музеї Etches Collection вже наступного року.