Електронний рецепт на антибіотики: де і як його отримати
За даними МОЗ, кожен другий українець купує антибіотики без рецепта та без призначення лікаря.
Епідемія COVID-19 наголошувала на проблемі безконтрольного застосування антибіотиків для лікування пацієнтів з вірусними інфекціями.
Отже, з 1 січня 2022 року медустанови ведуть облік антибіотиків, а з 1 квітня ці препарати в аптеці мали продавати лише за електронним рецептом. Втім, війна внесла свої корективи і такі нововведення набули чинності з 1 серпня 2022 року. Тобто питання, чи можна купити в аптеці антибіотики без рецепта тепер не стоїть.
Навіщо в Україні запровадили електронний рецепт на антибіотики
Антибіотик може лікувати, а може стати бомбою уповільненої дії. Самолікування антибіотиками може призвести до тяжких наслідків здоров'я, серед яких формування стійкості організму людини до лікування антибіотиками. Саме тому призначення антибіотиків — справа лікаря, який може виписати рецепт на антибіотики.
Один зі способів боротьби з безконтрольним вживанням сильнодіючих препаратів, зокрема антибіотиків, — це введення електронного рецепта (він же e-health рецепт, він е-рецепт). Це дозволить відстежувати дані про призначення, обсяги використання антибіотиків, зменшити випадки самолікування антибіотиками. І це лише перший етап у впровадженні електронного рецепта в Україні на всі рецептурні препарати в Україні.
Коли почне працювати система e-рецептів на антибіотики?
З 1 серпня до кінця року триватиме перехідний період запровадження е-рецепта на антибіотики. П'ять місяців має медичні та аптечні установи, щоб підготуватися до повноцінного переходу на виписку рецептурних лікарських засобів виключно за е-рецептами: вибрати медичну інформаційну систему та зареєструватися в ЕСОЗ.
Далі планується повноцінний запуск електронного рецепта на антибіотики, рішення про що прийматиметься з урахуванням ситуації у країні.
Як отримати електронний рецепт на антибіотики
Пацієнт звертається до свого сімейного лікаря або до будь-якої іншої медичної установи, щоб отримати електронний рецепт на антибіотики, в якому вказується діюча речовина, після чого купує ліки в аптеці.
Для цього потрібно бути зареєстрованим в електронній системі охорони здоров'я (ЕСОЗ) — уклавши декларацію із сімейним лікарем або зареєструватися в системі на прийомі у будь-якого іншого лікаря. Винятки — медичні установи, які не підключені до ЕСОЗ, а також знаходяться на лінії фронту, у зоні бойових дій та на тимчасово окупованих територіях. У таких лікарнях пацієнт отримає паперовий рецепт на антибіотики.
Пацієнт може самостійно вибрати аптеку, як і торгову назву препарату, що містить призначену діючу речовину, орієнтуючись на власний бюджет.
Читайте також: Модифікований вірус герпеса може знищити пухлину
Фахівці стверджують, що дієвий механізм е-рецепта на антибіотики може стати основою для впровадження реімбурсації на ці лікарські засоби. Отже, це можливість у майбутньому отримувати антибіотики за пільговою ціною чи безплатно.