Японські вчені з’ясували, коли на Землі зникне кисень
11 травень, 2025 0 КОМЕНТАРІЇВ 143 Переглядів

Японські вчені з’ясували, коли на Землі зникне кисень

Земна атмосфера, насичена киснем, є тимчасовим явищем в історії планети й зникне приблизно через мільярд років. Такий висновок зробили вчені Казумі Озакі з Університету Тохо та Крістофер Рейнхард з Технологічного інституту Джорджії, змоделювавши понад 400 тисяч сценаріїв еволюції клімату й біохімії Землі.

Їхнє дослідження опубліковано в журналі Nature Geoscience і стосується як майбутнього біосфери, так і критеріїв пошуку життя за межами Сонячної системи.

Науковці базують свої розрахунки на відомій гіпотезі про поступове зростання яскравості Сонця та пов’язані з цим зміни у геохімічних циклах, зокрема карбонатно-силікатному.

Цей процес призведе до падіння рівня вуглекислого газу, що з часом унеможливить фотосинтез. Як наслідок — скорочення біосфери та втрата кисню в атмосфері. Вчені прогнозують, що фаза швидкої деоксигенації — стрімкого падіння рівня кисню — настане вже через мільярд років.

Після цієї зміни атмосфера буде схожа на ту, що існувала до Великої події окислення — понад 2,5 мільярда років тому. У ній домінуватиме метан, вміст CO₂ буде мінімальним, а озоновий шар зникне повністю. Така атмосфера більше підходитиме анаеробним мікроорганізмам, тоді як складні форми життя стануть неможливими.

Ці висновки важливі не лише для розуміння майбутнього Землі, але й для астрономічних пошуків позаземного життя. Оскільки кисень вважається ключовим біомаркером на екзопланетах, дослідники підкреслюють: фаза багатої на кисень атмосфери охоплює лише 20−30% життя планети. Відповідно, ймовірність зафіксувати екзопланету у такій фазі — вкрай низька.

Таким чином, киснева атмосфера — не гарантія вічного життя, а короткий етап у планетарному циклі. Вчені вказують: якщо ми шукаємо життя за межами Землі, слід розглядати й інші можливі ознаки біологічної активності, не лише кисень.


Джерело: noworries.news

Втрата кисню задушить більшу частину життя на Землі
Наука

Втрата кисню задушить більшу частину життя на

Сьогодні на нашій багатій на кисень планеті процвітає життя, але так, на жаль, було не завжди, і...

Вчені з'ясували, що насправді спричинило зростання кисню на ранній Землі
Наука

Вчені з'ясували, що насправді спричинило

Відомо, що протягом перших 2 мільярдів років життя нашої планети в атмосфері Землі майже не було...

Вчені з'ясували, що чекає на мир у разі ядерної війни між США та Росією
Наука

Вчені з'ясували, що чекає на мир у разі

Росія шантажує світ ядерною загрозою, у разі ядерної війни між США та Росією настане глобальний...

Добавить комментарий

Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий

Авторизация


{debug} {execution_time}