Японські вчені з’ясували, коли на Землі зникне кисень
Земна атмосфера, насичена киснем, є тимчасовим явищем в історії планети й зникне приблизно через мільярд років. Такий висновок зробили вчені Казумі Озакі з Університету Тохо та Крістофер Рейнхард з Технологічного інституту Джорджії, змоделювавши понад 400 тисяч сценаріїв еволюції клімату й біохімії Землі.
Їхнє дослідження опубліковано в журналі Nature Geoscience і стосується як майбутнього біосфери, так і критеріїв пошуку життя за межами Сонячної системи.
Науковці базують свої розрахунки на відомій гіпотезі про поступове зростання яскравості Сонця та пов’язані з цим зміни у геохімічних циклах, зокрема карбонатно-силікатному.
Цей процес призведе до падіння рівня вуглекислого газу, що з часом унеможливить фотосинтез. Як наслідок — скорочення біосфери та втрата кисню в атмосфері. Вчені прогнозують, що фаза швидкої деоксигенації — стрімкого падіння рівня кисню — настане вже через мільярд років.
Після цієї зміни атмосфера буде схожа на ту, що існувала до Великої події окислення — понад 2,5 мільярда років тому. У ній домінуватиме метан, вміст CO₂ буде мінімальним, а озоновий шар зникне повністю. Така атмосфера більше підходитиме анаеробним мікроорганізмам, тоді як складні форми життя стануть неможливими.
Ці висновки важливі не лише для розуміння майбутнього Землі, але й для астрономічних пошуків позаземного життя. Оскільки кисень вважається ключовим біомаркером на екзопланетах, дослідники підкреслюють: фаза багатої на кисень атмосфери охоплює лише 20−30% життя планети. Відповідно, ймовірність зафіксувати екзопланету у такій фазі — вкрай низька.
Таким чином, киснева атмосфера — не гарантія вічного життя, а короткий етап у планетарному циклі. Вчені вказують: якщо ми шукаємо життя за межами Землі, слід розглядати й інші можливі ознаки біологічної активності, не лише кисень.