Нове дослідження припускає, що мая використовували ринкову економіку
08 янв, 2023 0 КОМЕНТАРІЇВ 110 Переглядів

Нове дослідження припускає, що мая використовували ринкову економіку

Про це свідчить нове дослідження латиноамериканської давнини, яке показує, що панівна еліта К'іче не втручалася, коли справа доходила до управління закупівлями і торгівлею обсидіаном людьми за межами їхнього регіону, що перебував під централізованим контролем, повідомляють Newswise.

У цих районах доступ до найближчих джерел обсидіану контролювало місцеве населення через незалежні та різноманітні мережі закупівель. Понаднормова робота, наявність ресурсів обсидіану і переважання майстрів, які могли його обробляти, призвели до створення системи, яка багато в чому нагадує сучасну ринкову економіку.

"Вчені зазвичай припускали, що торгівлею обсидіаном керували правителі мая, але наше дослідження показує, що це було не так, принаймні в цій області", — сказала Рейчел Горовіц, провідна авторка дослідження і доцентка кафедри антропології Університету штату Вашингтон. "Здається, люди мали значну економічну свободу, зокрема могли відвідувати місця, схожі на сучасні супермаркети, щоб купувати й продавати товари у ремісників".

Хоча існують численні письмові свідчення посткласичного періоду мая (1200-1524 рр. н. е.) про політичну організацію, набагато менше відомо про те, як суспільні еліти володіли економічною владою. Горовіц вирішила заповнити цю прогалину в знаннях для К'іче, вивчивши виробництво і розподіл обсидіанових артефактів, які використовують археологи для визначення рівня економічного розвитку регіону.

Вона провела геохімічний і технологічний аналіз обсидіанових артефактів, розкопаних на 50 ділянках навколо столиці К'іче — міста Кумаркадж — і прилеглих регіонів, щоб визначити, звідки походить сировина і техніки її виготовлення.

Результати дослідження показали, що К'іче отримували свій обсидіан з аналогічних джерел в Центральному регіоні К'іче і Кумаркаджі, що свідчить про високий ступінь централізованого контролю. Панівна еліта також, схоже, керувала торгівлею ціннішими формами немісцевого обсидіану, зокрема обсидіаном Пачуа з Мексики, виходячи з його достатку в цих центральних місцях.

За межами цього основного регіону, однак, в областях, завойованих К'іче, було менше схожості в економічних мережах обсидіану. Аналіз Горовіца припускає, що ці місця мали доступ до власних джерел обсидіану і розвивали спеціалізовані місця, куди люди могли піти, щоб купити леза та інші корисні знаряддя, виготовлені з каменю експертами.

"Довгий час існувала ідея, що люди в минулому не мали ринкової економіки, що, якщо подумати, трохи дивно. Чому ці люди не мали ринків у минулому?" — сказала вона. "Чим більше ми досліджуємо це питання, тим більше ми розуміємо, що життя цих народів було багато в чому схоже на наше".Середньоамериканський дослідницький інститут при Тулейнському університеті надав Горовіц обсидіанові леза та інші артефакти, які вона використовувала для свого дослідження. Артефакти розкопали в 1970-х роках.

Читайте також: Вчені на 3D-принтері змогли надрукувати тканину ока

Горовіц сказала, що в майбутньому вона планує дослідити більшу частину колекції, решта якої зберігається в Гватемалі, щоб дізнатися більше про те, як мая вели торгівлю, управляли своїми економічними системами й загалом жили своїм життям.скачать dle 10.6фильмы бесплатно


Джерело: focus.ua

Вчені з'ясували, чому Аттіла прославився, як жадібний до золота варвар
Наука

Вчені з'ясували, чому Аттіла прославився, як

Нове дослідження, яке відтворює кліматичні дані за кільцями дерев, припускає, що напівкочові народи...

Вчені довели, що комахи теж люблять грати в ігри
Наука / Відео

Вчені довели, що комахи теж люблять грати в ігри

Це дослідження почалося ще у 2017 році, тоді вчені припускали, що маленький мозок джмелів може...

Вчені дізналися, як з'являються скам'янілості тварин
Наука

Вчені дізналися, як з'являються скам'янілості

Нове дослідження вчених із Лестерського університету, Великобританія, змінило уявлення наукової...

Авторизация