Вчені розшифрували ханаанські древні тексти
09 фев, 2023 0 КОМЕНТАРІЇВ 136 Переглядів

Вчені розшифрували ханаанські древні тексти

Дослідники розшифрували втрачену ханаанську мову, написану на двох глиняних табличках 4 000-річної давнини, повідомляють Heritage Daily.

Походження цих табличок на заході незрозуміле, але, ймовірно, їх знайшли під час ірано-іракської війни, з 1980 по 1988 рік.

На обох табличках записані фрази невідомою мовою амореїв, стародавнього північно-західного семітомовного народу з Леванту, який також займав значну частину південної Месопотамії.

Фрази написані скорописом старовавилонським клинописом, поряд з перекладами на старовавилонському діалекті аккадської мови (розшифрований в середині 19 століття), що дозволило вченим вперше прочитати невідому мову.

{banner_news}

По суті, таблички схожі на Розетський камінь — стелу, на якій викарбувані три версії указу, виданого в Мемфісі, Єгипет, за часів правління династії Птолемеїв. Верхній і середній тексти Розетського каменю написані давньоєгипетською мовою ієрогліфічним і демотичним письмом відповідно, а нижній — давньогрецькою, що робить Розетський камінь ключем до розшифрування єгипетської писемності.

Дослідники Манфред Кребернік та Ендрю Р. Джордж аналізували таблички з 2016 року. Вивчивши граматику та словниковий запас, дослідники визначили, що втрачена мова є частиною західносемітської сім'ї мов, до якої належать іврит та арамейська.

"Своєрідність змісту двох табличок може вказувати на те, що вони походять з одного скрипторію. Вони досить схожі за почерком, щоб припустити, що вони навіть можуть бути роботою одного і того ж переписувача", — зазначають дослідники.

Перший текст описує імена божеств, зірок і сузір'їв, продукти харчування та одяг, а другий повністю присвячений двомовним фразам, взятим із соціального спілкування.

Читайте також: Вчені розповіли, який продукт може зробити ранкову каву кориснішою

Наявність "alkam ana ṣ ē ē r ī" — ya ("прийди до мене") наприкінці тексту 1 і "alkam" ("прийди сюди") на початку тексту 2 дозволяє припустити, що останній документ є продовженням, і ще більше посилює аргумент, що таблички є роботою однієї і тієї ж людини.


Джерело: focus.ua

Вчені змогли відтворити 3200-річні парфуми завдяки стародавньому рецепту
Наука

Вчені змогли відтворити 3200-річні парфуми

Група турецьких учених за допомогою стародавнього тексту змогла відтворити одні з її...

Вперше за останнє століття вчені виявили 16-метровий сувій з текстами
Наука

Вперше за останнє століття вчені виявили

Відкриття 16-метрового папірусу, що містить заклинання "Книги Мертвих", може пролити...

Дослідники знайшли назву невідомої країни на щиті стародавнього царя
Наука

Дослідники знайшли назву невідомої країни на щиті

Вважається, що бронзовий щит, який належав царю Аргішті, знайшли в межах Патноса або провінції Муш...

Добавить комментарий

Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив

Авторизация