Стародавня табличка з таємничої Хетської імперії описує катастрофічне іноземне вторгнення
18 мар, 2024 0 КОМЕНТАРІЇВ 132 Переглядів

Стародавня табличка з таємничої Хетської імперії описує катастрофічне іноземне вторгнення

Глиняна клинописна табличка з центральної Туреччини, якій 3300 років, описує катастрофічне вторгнення в чотири міста Хетської імперії, загадкової держави бронзової доби. Відбулося це під час громадянської війни в Хетській імперії, очевидно, з метою допомогти одній з ворогуючих фракцій.

Табличку розміром з долоню знайшов у травні 2023 року Кімійоші Мацумура, археолог з Японського інституту анатолійської археології, серед хетських руїн у Бюклюкале, приблизно за 60 кілометрів на південний схід від турецької столиці Анкари.Дивіться також Гігантська "чумна могила" може бути найбільшим масовим похованням у Європі

Археологи вважають, що Бюклюкале було великим хеттським містом. Нове відкриття припускає, що воно також було королівською резиденцією, можливо, нарівні з королівською резиденцією в хеттській столиці Хаттуші (також пишеться як Хаттуша), приблизно за 112 кілометрів на північний схід.

Згідно з перекладом Марка Відена, доцента давніх близькосхідних мов Університетського коледжу Лондона, перші шість рядків клинопису на табличці говорять хетською мовою про те, що "чотири міста, включно зі столицею Хаттусу, перебувають у катастрофі", тоді як решта 64 рядки — це молитва хурритською мовою з проханням про перемогу.

В імперії використовували хурритську мову для релігійних церемоній, розповів Кімійоші Мацумура. Табличка цілком може бути записом священного ритуалу, проведеного самим хетським царем.

Знахідка хурритської таблички означає, що релігійний ритуал в Бюклюкале був проведений хетським царем. Це вказує на те, що, як мінімум, хетський цар прибув до Бюклюкале та здійснив ритуал,
– каже Мацумура.

Що ми знаємо про Хетську імперію

Археологи вважають, що перші хетські царства утворилися в центральній Анатолії — нинішній Туреччині — близько 2100 року до нашої ери. У 1450 роках до нашої ери хети вже були великою регіональною державою. Вони згадуються в єврейській Біблії, а давньоєгипетські написи свідчать, що Хетська імперія воювала з ними в 1274 році до нашої ери в битві при Кадеші, в одній з найперших битв в історії.

Мацумура та його колеги розкопували руїни в Бюклюкале близько 15 років. Раніше вони знаходили лише розбиті глиняні таблички, але ця знаходиться у майже ідеальному стані.

Хурритська мова спочатку була мовою королівства Мітанні, яке згодом стало васальною державою хетів. За словами Мацумури, ця мова досі залишається малодослідженою, і експерти витратили кілька місяців, намагаючись з'ясувати значення напису.

Виявляється, хурритське письмо — це молитва, звернена до Тешшоба (також пишеться Тешуб), хурритського імені бога бурі, який був головою як хетського, так і хурритського пантеонів. У тексті прославляється бог і його божественні предки, а також неодноразово згадуються проблеми комунікації між богами і людьми.

Далі в молитві перераховуються кілька осіб, які, ймовірно, були ворожими царями, і завершується вона проханням про божественну пораду.

Громадянська війна

Хетська імперія зникла з історії на початку 12 століття до нашої ери. Це збіглося з крахом пізньої бронзової доби, коли багато стародавніх цивілізацій навколо Середземномор'я були охоплені заворушеннями.

Як пише історик Ерик Кляйн, причини занепаду вченим не відомі, але вони можуть включати голод, спричинений кліматичними змінами.

Однак вторгнення, про яке йдеться на новознайденій табличці, здається, не пов'язане з цим. Мацумура каже, що табличка датується періодом правління хетського царя Тудхалії II, приблизно між 1380 і 1370 роками до нашої ери. Це приблизно за 200 років до занепаду пізньої бронзової доби.

За його словами, табличка "здається, походить з періоду громадянської війни, про яку ми знаємо з інших [хетських] текстів". У цей час хетські землі були захоплені відразу з багатьох різних напрямків, і багато міст були тимчасово зруйновані.

Нова знахідка з Бюклюкале підтверджує ключову роль хурритських релігійних традицій при хетському королівському дворі.

Читайте також: Рідкісну срібну монету, якою платили податки у Єрусалимському Храмі, знайшли у пустелі (ФОТО)

Знахідка ще не була офіційно опублікована в рецензованому журналі.скачать dle 10.6фильмы бесплатно


Джерело: 24tv.ua

Папа Римський хотів поїхати до Путіна на початку вторгнення в Україну
В світі

Папа Римський хотів поїхати до Путіна на початку

Папа Римський Франциск в перші дні після початку вторгнення Росії в Україну хотів поїхати до...

Аналітики змоделювали результат можливої війни Китаю із США за Тайвань
В світі

Аналітики змоделювали результат можливої війни

Аналітики заявили, що китайське вторгнення на Тайвань, якщо воно відбудеться в 2026 році, призведе...

В Тегерані Ердоган змусив Путіна на себе чекати
В світі

В Тегерані Ердоган змусив Путіна на себе чекати

Президент Росії Володимир Путін 19 липня вирушив із візитом до столиці Ірану Тегеран, де він мав...

Авторизация